Předkupní právo 2018

3. února 2018 v 16:49 | Máří Kosáček |  Víte,znáte,tušíte, radíme
Do občanského zákoníku se vrací předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Pravidlo, které fungovalo předchozích padesát let, zrušil nový zákoník od roku 2014. Zastánci předkupního práva říkají, že vlastnické podíly by se měly scelovat. Kritici upozorňují hlavně na nedosažitelnost některých spoluvlastníků.
"Na jednu stranu to posílí jistotu spoluvlastníků, kteří nehodlají svůj podíl převést, v tom, že budou moci do určité míry ovlivnit, kdo s nimi bude nemovitosti vlastnit," říká o výhodách změny Karel Nejtek, právní expert společnosti BDO. Na druhou stranu ale podle něj novela omezuje svobodu toho, kdo chce svůj podíl prodat.
Převod nemovitosti, kterou vlastní více lidí, se kvůli novele může prodloužit. "Typickým případem může být prodej parkovacího stání, kdy vlastník takového stání je ve své podstatě spoluvlastníkem nebytového prostoru, kde se nachází parkovací místo. Spoluvlastníků mohou být i desítky, což může proces převodu stání výrazně zkomplikovat," řekl Nejtek Hospodářským novinám.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama