Říjen 2013

Tradiční svátky

31. října 2013 v 9:53 | Máří Kosáček |  Víte,znáte,tušíte, radíme
Než se člověk otočí,klepe na dveře podzim a to už není daleko do vánoc.
Pojďme se ale, v tom dnešním uspěchaném světě,trošku vrátit do minulosti,protože bez té by nebyly Vánoce Vánocemi.
Předvánoční a vánoční symboly, jako jsou adventní kalendáře,věnce,barborky,Miluláš,anděl,čerti,vánoční stromeček,vánočka,cukroví,jmelí,kapr a v neposlední řadě Ježíšek-tedy vánoční nadělování.K vánocům patří i mše,písničky a hlavně některé dochované zvyky a obyčeje,kdy Vánoce byli o něčem jiném jak o drahých a na půjčku pořízených dárků.Byly to Vánoce ve znamení magie.Lidé krájeli jablíčka,lití olova,házení střvícem,pouštění ořechových skořepinek se svíčkou po vodě,rybí šupinky se dávali pod talíře a potom do peněženek.
Vánoční tradice a zvyky mají ale i lidé v jiných zemích.Každý národ má i jinou štědrovečerní tabuly a taky jiný den oslavy.

V Bulharsku třeba slaví až 6.ledna.Na stole najdete vepřové maso,čočku,fazole,rýži a zelí.M,ísto vánočky mají pečivo ze sladkého kynutého těsta ve tvaru kroužků-Na venkově se ještě občas dodržuje zvyk stolování na zemi.Hlava rodiny rozloží na podlahu slámu,připomínka narození Ježíška,rozprostře se ubrus a na něj se dá vánoční jídlo.
A Vánoce ve Finsku?To je slavnostní zdobení stromků.Pod nimi se pak tančí,harjí hry.Stromečky by měli být bílé pro připomínku zasněžených stromků v lese.

Chorvatsko slaví podobně jako Bulharsko.Na stole mají vepřové s přílohou,dezertem je tam putnica,tedy plněná bábovka.Zároveň se ještě někde dodržuje zvyk ,kdy hospodyňky pečou dva vánoční chleby.Ten jeden symbolizuje rok Starý a ten druhý rok Nový.Dříve také nejstarší žena v rodině vyráběla na Štědrý den tři svíce.První zapaloval nejstarší muž před štědrovečerní večeří.Druhá se zapalovala před obědem na Boží hod a ta poslední až na Nový rok.
Itálie,to jsou Vánoce velkým rodinným svátkem.V kostelech znějí koledy.V žádné rodině nechybí jesličky.Tradice betlémářství se tu traduje již od 15.století.Nepečou tu cukroví.O půlnoci tu mají mši.Hlavním jídlem Štědrého večera jsou artyčoky,zvěřina,ryby,raci,pečená kuřata a slaná kukuřičná kaše.Pro mlsouty je připraveno kaštanové pyré,speciální bábovka penettone,turecký med s oříšky.Dárky se tu rozdávají 24.prosince stejně jako u nás,ale v minulosti to bylo až na Tři Krále,tedy 6.ledna a dárky jim nosila na koštěti létající čarodějnice Befana.

Rumunsko za dřívějších dob pořádalo závody saní nebo vozů tažených koňmi.Tabule to je vařená pšenice ochucená kandovaným ovocem,medem a rozinkami.
Ve Švýcarsku pojali předvánoční mytí a drhnutí jako společenskou událost.
Každá země má v podstatě jiné zvyky a obyčeje,jediné společné jsou jesličky a vánoční stromeček.

V Srbsku byl původně vánočním stromečkem malý dub,ale dnes už slaví pod jehličnany.Vánoční zvyk,že se o Vánocích musí usmířit se svými nepřáteli,zapomenout na křivdy a urážky, protože v opačném případě by na svoji rodinu přivolali neštěstí.
Francie-tradiční zábavou v malých městech je divadelní představení,živé jesličky a bohatá tabule.Ustřice,bílé klobásky,hlemýždě,rybí polévka.Nechybí ale ani krocan s kaštanovou nádivkou,kuřata se zeleninovým salátem,rajčaty a olivami.Škeble,kaviár,uzený losos,žabí stehýnka.Různé druhy sýrů a místo dezertu je zde podáván koláč se smetanou,čokoládové salámky,roláda v podobě vánočního polena zdobená zelenými listy a červenými plody cesmíny.Bonbony,které jsou zabalené v pestrobarevné papírky a které obsahují lístečky s přáním všeho nejlepšího.

Rakousko má na stole ryby,vepřové řízky nebo pečeného zajíce se sladkou kukuřičnou kaší s rozinkami a jablky, politou třešňovým likérem.Malé zdobené perníčky s polevou.
Na stromečku jsou pověšeny ručně dělané ozdoby a každý člen rodiny by měl pod stromeček vyrobit alespoň jeden vlastnoručně vyrobený dárek.Ozdobou je zde adventní věnec pletený z jedlových větviček a zdobený fialovými mašlemi,to je barva minulosti a zelenými,které dávají naději.

Švédsko slaví Vánoce oslavou ,,živého světla" .V domech sse rozsvěcují trojramenné svícny.Slaví se svátek svaté Lucie.Vše je ozdobeno pentlemi a zelenými girlandami ze smrkových větví.Nenajdete zde vánoční stromeček,ale rodina se schází v pokoji,kde je u stropu zavěšená vánoční koruna.Jí se vařená sušená treska v bílé omáčce,teplá šunka se zeleným hráškem a zapečenými brambory.Vařené hnědé fazole ze slaninou a zapečenou cibulí.Rýžový nákyp se zapečenou mandlí pro štěstí a nebo kaše.Všechno napečené pečivo má tvar hvězd,srdcí,prasátek a kozlů.Na venkově je zvyk romantických vánočních projížděk a lidé zde nad ránem za úsvitu pohasínajících hvězd nasedají do saní a projíždějí se zasněženou krajinou.
Dánsko má své ručně malované talíře.Adventní věnec se zde považuje jako symbol čtyř období lidského života.Drobné dárky a cukroví se tu věší na stromeček.Stromeček je převážně živý smrček v květináči.K slavnostní tabuly patří husa,kachna,vepřové s červeným zelím,teplá šunka,pepřená treska s ředkvičkou a horkou rýží politou mlékem,pivní nebo pšeničný chléb.Dezertem je rýžový nákyp s mandlí.

Německo si zachovalo ještě v některých vesnicích starou tradici mystérií.Průvod andělů,pastýřů,Panny Marie a Josefa a v čele jedoucí Martin doprovázený žebrákem,který rozdává dětem z velkých nůší rukodělné hračky.Oblíbeným jídlem tu je husa,na severu spíše pečená klobása a bramborový salát.Sladká tečka jsou kompoty a cukroví.
Velká Britanie se zdobí pověšenými slaměnými ozdobami nebo panenkami v oknech.Rodina se schází nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem,což je směs oříšků,rumu,vajec,strouhanky,cukru,citronu a švestek.Každý pudink ukrývá nějaké tajemství v podobě mince nebo náprstku pro štěstí.Kdo něco najde má v příštím roce jen štěstí a zdraví.

Dnes mi přišlo a moc se mi líbí a tak se dělím

21. října 2013 v 19:04 | Máří Kosáček
Jsem žena
Nečtu žádné návody. Zkouším knoflíky tak dlouho, až to vyjde.
Nepotřebuji alkohol, abych se ztrapnila. To zvládnu i bez něj!
Kdybych byla ptákem, věděla bych zcela přesně koho poseru jako
prvního! Nejsem náladová, jsem "emočně flexibilní". Nejkrásnější
slova na světě? "Jdu nakupovat! Nemám žádné vady! Jsou to mé
speciální efekty!"
Ženy musejí vypadat jako ŽENY a ne jako otapetované kosti!
Odpouštět a zapomínat? To nepůjde, nejsem ani Ježíš, ani ještě nemám
dostatečně rozvinutého Alzheimera.
My ženy jsme andělé a pokud nám někdo odlomí křídla, letíme dál -
na koštěti! Jsme totiž flexibilní!
Na mém náhrobku bude nápis: "Co čumíš tak blbě? To víš, že bych
raději ležela na pláži!"
Ano, to jsme MY ŽENY, jsme jedinečné!
Pošli tuto zprávu dál, perfektním a veselým ženám jako jsi Ty sama a
vyplní se Ti - jako vždy --- prd!
Ale Tvoje přítelkyně to rozveselí ! Kéž by!

Od kamarádky pejskařky mi dnes přišlo a nedalo mi, abych se nepodělila. Úplně skvělé a velice mne pobavilo♥

Pár slovíček a letím...

14. října 2013 v 0:17 | Máří Kosáček

Všechny zdravím.
Chvilečka a tak jsem honem dala pár nejstaršího focení. Je zavařeno, poslední, aronii, jsem zavařovala tento týden. Pokaždé ji nechám přejít prvním mrazíkem a pak teprve využívám na kompot nebo marmeládu. Letos to je jen pár skleniček kompotu. Mám už dost:-) Jak ve špajzu, tak fyzicky. Zahrady už budou pomalu připraveny na zimu. Květinová je hotová a zbývá už jen zakrýt, ale zatím je ještě teplo. Zeleninová je už taky sklizená a pomalu se ryje, letos zatím rýčem, ale třeba dojde i na traktor:-)
Byli jsme na otočku, minulou sobotu, i zazimovat dům po rodičích, ale bohužel počasí bylo šeredné, deštivé a chladivé.
Tuto sobotu jsme jeli i za naší malinkou princeznou Verunkou, která se 14. září narodila. Udělala jsem svůj první plenkový dortík...byla to fuška:-) mám ty ruce nějaké nešikovné po té zahradničině, ale nakonec se přece jen podařilo a až teď si uvědomuji, že jsem ani nenafotila, ale to neva, nebyl zas tak dokonalý, ale určitě se bude vše, co obsahoval hodit:-)
Verunka je půvabné malé poupátko. Jen tak mimochodem ,všem moc díky za všechny ty naklikané hlasy. Díky moc.
Občas už nakouknu i na vaše stránečky, po kterých se mi moc stýská, ale ještě nejsem schopná všude zanechat komentář, jen klikám.
Mějte se moc krásně a dobrou.

Budování předzahrádky

13. října 2013 v 23:50 | Máří Kosáček |  Jak šel čas naší chaloupkouDošlo i na předzahrádku, měnila svoji tvář již několikrát, ale s její údržbou jsem stále nebyla spokojená a tak nakonec přišla konečná. Tráva se zrušila, záhonek se oplotil obloučky, aby hlína nepadala do kamínků a naopak. Vše se podložilo plachtou a nasypal se oblázek. Ještě zbývá vyzdvihnout studnu, tedy jednu skruž je potřeba vyměnit a dát ještě jednu, aby se více zdvihla nad terén a v příštím roce by se mohla dát i malá pumpa.Představovala bych si i půl krytu dřevěného, aby nebyl tak těžký a s otvorem, aby se dalo namontovat i čerpadlo , tak uvidíme. Záhon jsem chtěla původně pokrýtt kůrou, ale našla jsem zalíbení při štěpkování a tak jsem kůru zavrhla a jen co budeme štěpkovat větve, hned si jich pár uzmu, abych mohla použít . Zbývá ještě zakrýt nevzhlednou příšeru od městské vody, ale to budu asi řešit taky na jaře, nějakou tou květináčovou výsadbou. No a jelikož je ještě před touto zahradou venkovní záhonek , zbývá domyslet a hlavně udělat i ten a pokud možno jednoduše. Měla jsem obloženo břidlicí, ale při sekání se nedostanu tak blízko a pak musím dostříhávat, takže určitě břidlice pryč. Osázení nechám, je to takový jarní pozdrav. Petrklíče, tulipánky a pak jen karafiátky, zvonečky a růže. Tak možná pár cibulek narcisů do volných místeček. A nedám pokoj a nedám...ale :-))

Přišlo mi

13. října 2013 v 23:36 | Máří Kosáček


Diplomek - moc děkuji

13. října 2013 v 23:33 | Máří Kosáček

Konečně úplně hotovo-sklep

13. října 2013 v 23:31 | Máří Kosáček |  Jak šel čas naší chaloupkou


Konečně úplně hotovo, drenáž nasypána, vše vysířené, vyvětrané a můžeme uskladňovat. První budou cukety. Taky pojedeme do Králík, takže nějaké to jablíčko a pak to nejdůležitější...brambory, ale ty až tento týden.

Teplota 23.9.2013

13. října 2013 v 23:28 | Máří Kosáček |  Podoláci


Teploty kolísavé, v noci chladno až mrazivo, přes den slunečno a docelo teplo a nebo deštivo.

Zahrada se připravuje na zimu

13. října 2013 v 23:26 | Máří Kosáček |  Moje květenaPoslední květy

13. října 2013 v 23:25 | Máří Kosáček |  Moje květena